Diabetes mellitus (DM)(Şeker Hastalığı)


İki Farklı Diyabet Türü

-Tip 1 Diyabet

Pankreastaki beta hücrelerinin etkinliğini yitirmesi ile insülin salımının azalarak tamamen sona ermesi.Kişinin besin-insülin dozaj ayarı yaparak vücuduna sentetik insülin sağlaması gerekir

-Tip 2 Diyabet

Vücutta insülin salımında bozukluk, hücrelerin insüline tepki vermemesiyle karakterizedir.Oluşumunda ve ilerlemesinde genetik,çevre şartları ve beslenme etkilidir.Tedavi sürecine başlanmaz ve ilerleme durdurulmazsa vücutta birçok işleyiş bozukluğuna yol açabilir.

Diyabet hakkında daha çok bilgiye ulaşmak için hastalığın ortaya çıkışı,ilerleyişi ve tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgi verdiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

Diyabeti önleme ve Tedavisi

Öncelikle kilo almak istiyorsanız şu tahmini yapabiliriz: Birçok yöntem denediniz kilo alamadınız veya aldıysanız da geri verdiniz.

Şimdi size düşük kilonun olası sebepleri

Fizyoloji-Genetik

Vücudunuzda tiroid, insülin, leptin gibi vücut işleyişini düzenleyen hormonların işleyişinde bir sorun olabilir.

Beslenme

Düzensiz veya yanlış beslenmeden vücudunuz bazı besin maddedlerinden mahrum kalabilir, farketmeden vücudunuzda malnütrisyon geliştirmiş olabilirsiniz.

Psikoloji

Stresli olduğunuzda vücudunuz diğer insanlara kıyasla daha hassas tepki veriyor olabilir

Hareket

Çok hareketsiz bir yaşam tarzınız olabilir veya yanlış egzersiz yapıyor olabilirsiniz

İşte bunların sebebini bulmak için ücretsiz ön görüşme randevusu alabilir ve daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.


Kilo alma ile ilgili yazılan diğer makalelerimizi de okuyup daha fazla bilgi edinebilirsiniz